Závidela som...

"Modrému mráčku volnost závidím a to věc je zlá."
Naďa Urbánková - Závidím


Závisť - cesta do nešťastia

Závidela som... kamarátke zo škôlky, pretože mala krajšie topánočky ako ja, ktoré som mala po sestre zdedené. 
Keď som zistila, že jej sestra zomrela kvôli chorobe... závisť ma v tej chvíli prešla.

Závidela som... kamarátke zo školy, pretože vždy mala krásne nálepky na zošitoch, drahé, svietiace perá a oblečenie zo zahraničia.
Keď som zistila, že po každej horšej známke ako dvojka sa jej ušlo štipľavé zaucho a dvojtýždňového zaracha... závisť ma v tej chvíli prešla

Závidela som... kamarátke zo sídliska, pretože stále došla s čokoládou, cukríkom či keksom, ktoré by som v našich obchodoch iba márne hľadala.
Keď som zistila, že ich dlhé roky psychicky a fyzicky týral vlastný otec... závisť ma v tej chvíli prešla

Závidela som... kamarátke štýlové oblečenie, parádne topánočky a trendové doplnky s ktorými vždy vyzerala ako superhviezda z časopisov. 
Keď som zistila, že sa každý deň s obavami či má ešte kde bývať vracia domov, pretože otec bol ťažký gambler a postupne ich pripravoval o majetok... závisť ma v tej chvíli prešla.

Závidela som... kamarátke okrem prirodzenej inteligencie aj bohatú hrivu, obrovské modré oči a dokonalú postavu za ktorou sa otočil skoro každý chlap od 15 do 65. 
Keď som zistila, že ju v 18-tich znásilnil blízky človek, ktorému verila najviac na svete... závisť ma v tej chvíli prešla.

Závidela som... známej drahé auto, zlatú kreditku a exotické zájazdy.
Keď som zistila, že si z nej jej vlastný priateľ robí handru a občas ju núti byť "po vôli" aj jeho kamarátom... závisť ma v tej chvíli prešla.

Závidela som... kamarátke jej skvelú a výborne platenú prácu, keďže sa jej na výplatnej páske objavovala suma 4-krát vyššia ako na mojej.
Keď som sa s ňou konečne po rokoch normálne porozprávala na jej dlhodobej PN, pretože pre prílišnú pracovnú vyťaženosť nemala čas na rodinu, priateľov, oddych, život... závisť ma v tej chvíli prešla.
To, čo bolo za tým ma, zbavilo závisti


Vyrástla som, dospela som a uvedomila si, že ja už nepotrebujem iným závidieť. Nemám čo a nemám prečo. Nikdy totiž nemôžem vedieť, čo sa za vonkajším úsmevom a výzorom ľudí schováva. Bolesť, strata, nedostatok, smútok... No trvalo mi skutočne roky, kým som sa k tomuto záveru dopracovala. Ver či never, keď ma závisť netlačí na hrudi, žije sa mi ľahšie a spokojnejšie. 
Vnútorne som presvedčená o tom, že hmotné statky nikdy nenahradia tie duševné. 

 • Tie drahé, krásne topánky by aj tak na mojich, krivých nohách vyzneli komicky.
 • Značková kabelka by sa k môjmu športovému outfitu určite nehodila.
 • Ak mi zdochne koza, poprajem susedovej mnoho zdravia a budem veriť tomu, že mi stále dá za hrnček mlieka na koláč. Ak nie, jeho vec.
 • Ak si sused kúpi nové auto, poprajem mu mnoho šťastných kilometrov.   

Závisť je pot neschopných

Jozef Fousek

Ak sa mi na mojom živote niečo nepáči a u suseda vidím že sa to dá aj inak, urobím všetko preto, aby som zmenila cestu ktorou smerujem. Nesedím v kúte a nenadávam na osud, pretože ten mám stále len vo svojich rukách. Samozrejme, tá cesta je však ťažšia a dlhšia. A nadávky, zloba a neprajnosť sú tak jednoduché... prečo to meniť, však?

My, Slováci sme holubičí, pracovitý a občas i pohostinný národ. Bohužiaľ k našim záporným vlastnostiam (okrem iných) patrí závisť. Akoby v nás bola zakorenená a nevedeli, či nechceli sa jej zbaviť. Pritom stačí fakt málo. 
Zistiť, čo sa skutočne skrýva za navonok šťastným úsmevom krásnej ženy. Možno by sme boli nemilo prekvapení...

Ali Čaja z Paláca


Citát na záver:


"Žena, ktorá sa odieva módnejšie ako jej kolegyne, vyvolá viac ženskej závisti, ako mužského obdivu."


Štefan Garczyňski

Komentáre

 1. Když už z pusy vypustím něco jako "Jé, to ti závidím.", dalo by se to přeložit spíš jako "Jé, to ti přeju.". Myslím, že závist je ale bohůmžel vlastnost, kterou i Češi oplývají víc, než je zdrávo. Stačí, aby se ve zprávách objevila informace, že jedna automobilka vyplatila velké většině zaměstnanců pěkné odměny, a v komentářích se sejde tolik nesmyslné závisti a nenávisti, že člověk nechápe.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Nuž, Česi sú na tom veľmi podobne ako Slováci, veď sme v podstate jeden národ 😉. Ale v zavideni by sme určite viedli pred inými národmi a je mi to ľúto že to takto naši ľudia riešia. Smutné že si závidíme ten kus čo má niekto naviac a pritom skutočne nevidíme čo je za tým. A preto som si povedala že nie, už nezávidím. Nikomu nič. Je mi dobre a stačí mi čo mám, ak nemám popracujem na tom aby som mala.
   Závisť ťahá zbytočne veľa energie a ja ju potrebujem na niečo iné.
   Ďakujem za komentár

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Za každý komentár, pochvalu, pokarhanie i konštruktívnu kritiku ďakujem

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Diagnóza: Molusky - to asi nebudú kiahne

Známy neznámy Raffaelo

Diagnóza: Tetania - novodobý problém mladých