sobota 27. januára 2018

Hadí žena

"Nechcem byť pri tom, keď pôjdeš za inou a so susedkou plakať nad vínom."
Jana Kirchner - Žienka domáca


Na túto knihu som si brúsila zúbky už oveľa dávnejšie, ale správny čas dozrel až teraz.Titul som si vybrala v rámci januárovej výzvy 2018. Tá znie:


Kniha s viac ako 300 stranami

"Je to vymyšlený model, který představuje muže jako energetického, autoritatívniho, nezávislého a hlavně schopného vydělat peníze na obživu. Žena je naopak jemná, iracionální a nejistá osůbka, působíci vedle svého majetníckeho muže až hloupě. Žena je vylíčená spíš jako sexuální předmět než milenka a také utěšitelka." 


O knihe

Hadí žena

Hernan Huarache Mamani


Talianka Lara si myslí, že má skvelý život. Materiálne zabezpečenie, prácu, skvelého manžela. Je spokojná s tým, ako jej život plynie rovnako a pokojne deň za dňom. Kým jej manžel Gianni neoznámi, že sa chce dať rozviesť, pretože stretol inú, mladšiu ženu, s ktorou chce začať nový život. V tej chvíli sa tridsaťpäťročnej žene zrúti celý svet. Predstava osamelého života, bez milovaného manžela jej vôbec nie je po chuti a tak sa rozhodne spraviť všetko pre to, aby sa k nej Gianni vrátil. No ten sa už očividne nemá v úmysle k Lare vrátiť. 
Tá si to začína plne uvedomovať, až keď jej domov dôjdu rozvodové papiere, a jej svet sa kompletne zrúti.
Vtedy spoznáva mladého muža, Diega, ktorý jej porozpráva o svojich cestách do Peru, o spôsobe života miestnych ľudí, aj o zaujímavých liečiteľoch a učiteľoch, známych ako Kurandero. Bezradná žena to berie ako poslednú šancu na udržanie svojho manžela a odlieta do neznámeho sveta, aby sa naučila, čo znamená byť ženou.

Moja mienka"Jestli chceš být milovaná, buď moudrá, přívětivá a kultivuj v sobě dar pochopení. A pěstuj v sobě také úpřimnost, prostotu, laskavost a vyrovnanost. Až si budeš v budoucnu volit muže pro společnou cestu životem, nevybírej ho očima, ale srdcem."

Prvú knihu od autora, Kurandera, som čítala ešte pred niekoľkými rokmi a vtedy vo mne zanechala silné pocity. Preto som bola zvedavá, ako na mňa zapôsobí jej druhá, nezáväzná časť. 
Musím priznať, že začiatok mi pripomínal klasické, ženské romány o "úbohých" ženách, ktoré sa utápajú vo svojom smútku a utrpení. A svojim bývalým iba vyvolávajú, ponižujú sa a vyhrážajú. Význam knihy sa otočil až vtedy, keď si Lara začínala uvedomovať svoju silu a nezávislosť. 
A že jej to trvalo!!!
Až potom, keď nahliadla do svojho vnútra, keď začala búrať všetky bloky a múry, ktoré mala vystavené okolo svojho srdca a duše, keď začala rušiť všetky zlozvyky a negatívne emócie, až vtedy v sebe dokázala objaviť kto skutočne je, a čo sa skrýva za slovom, pravá Žena
K objaveniu svojej nezávislosti, samostatnosti, divokosti však vedie veľmi dlhá a tŕnistá cesta. Oplatí sa po nej vydať aj za cenu, že to bude bolieť. A nielen telo, ale aj dušu. 
Prerod ale musí bolieť, aby nás mal niekam doviesť.Hadí žena nie je klasickým, ženským románom o hľadaní lásky a pravého muža, aj keď sa to tak môže na prvý pohľad zdať. Kniha je plná myšlienok a zaujímavosti. Opisuje aspekty, ktoré vedú aj k tomu, že muži opúšťajú svoje ženy, čo vedie k ich predčasnému starnutiu a vyhasnutiu toho horúceho ohňa v srdci, a slnka v očiach. 

Jednoducho a zrozumiteľne vysvetľuje západné myslenie ľudí a spoločnosti, poukazuje na negatívne a degradujúce postavenie ženy ako aj v práci, tak aj v rodinách. Nesprávne chápanie, ktoré sa dedí z pokolenia na pokolenie, a vyzerá to tak, že sa to nemieni meniť ani v nasledujúcej generácii.  

"Pokud chceš zachovat život na Zemi, nauč své děti milovat všechny živé bytosti od těch největších po ty nejmenší. A stále jim připomínej, že člověk je jen nití v přadenu života." 


Byť ženou nie je vôbec jednoduché, a ja sama som musela prejsť veľmi dlhú cestu, aby som si konečne svoje ženstvo začala uvedomovať a nehanbiť sa za to (k dokonalosti mi ostáva už len naučiť sa variť, ale keďže nikto nie je dokonalý...). Každopádne je na každej jednej z nás, ako k svojej ženskej stránke budeme pristupovať. Život máme len vo svojich rukách a vo svojej moci a kam bude smerovať, určujeme my. Aj keď si mnohokrát myslíme, že nie a zodpovednosť za neho zvaľujeme stále na niekoho iného, alebo na niečo iné (rodina, manžel, zamestnávateľ, osud, Boha...). 

Takto to je najľahšie a najpohodlnejšie. Nemyslím si, že kniha je určená pre každého. Hoc je písaná ľahkým štýlom, aj dej plynie postupne a logicky. Neponúka ani konkrétne riešenia na naše problémy. Ani lekcie, ktorými Lara prechádzala, nie sú uskutočniteľné v našich zemepisných šírkach. Taktiež sa mi zdali niektoré zvláštne pritiahnuté za vlasy, nereálne a možno aj zbytočné. Ale samozrejme, všetko to treba brať ako metaforu. V knihe je medzi riadkami ukrytá cesta a posolstvo pre všetky ženy, ktoré chcú byť silné, jedinečné, samostatné, nezávislé, divoké ... jednoducho úžasné.  

Ali Čaja z Paláca


Úryvok na koniec


"Všechno vychází ze západního patriarchálniho modelu, který sem zavlekli Španělé a který tu stále funguje. Kdysi dávno existoval v Peru rodinný model matriarchálniho typu." "Tady v Peru může muž surově táhnout svoji ženu po ulici a policie a soudnictví ani nehne prstem. Protože, jak si asi dokážeš domyslet, na rozhodujícich místech sedí muži."  

2 komentáre:

  1. Veľa strán, málo času ...ale zas Kurandera sa čítala rýchlo

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Aj Hadí žena sa číta veľmi ľahko a rýchlo. Ale sú si dosť podobné :-))

      Odstrániť

Za každý komentár, pochvalu, pokarhanie i konštruktívnu kritiku ďakujem